Bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler
loading...
Hayat arkadaşınızın ve sizin için yaşamın anlamı haline gelen bebeğinizin bakımında dikkat etmeniz gereken hususları bilmeniz sağlıklı bir evlat yetiştirmeniz için çok önemlidir.

Hayat arkadaşınızın ve sizin için yaşamın anlamı haline gelen bebeğinizin bakımında dikkat etmeniz gereken hususları bilmeniz sağlıklı bir evlat yetiştirmeniz için çok önemlidir.

 

Bebeğin dünyaya geldiği ilk günlerdeki şaşkınlık ilerleyen zamanlarda aşılmakla birlikte sizlere vereceğimiz yapılması, yapılmaması gerekenlerin tatbiki yavrunuza alışma sürecinde ve sonrasında mutlaka yardımcı olacaktır. Yeni annelerin kafalarını sürekli meşgul eden soruların başında gelen bebeğin yeterli beslenip beslenmediği konusundaki soruya cevap veren uzmanlar yavrunuzun karnı acıktığında zaten size bu ihtiyacını belli edeceği ve fındık büyüklüğündeki midelerinin bir çorba kaşığı ile doyacağı şeklinde açıklama yapmaktadırlar. İlk zamanlarda bebeklerin beslenmesi düzensiz olacağından her istediğinde emzirilmesi önerilmektedir. Bebekler ilk haftalarda günde 10-12 kez meme emerken burada dikkat etmeniz gereken nokta her defasında farklı göğüsten süt vermeniz olacaktır. Bebeklerin ilk haftalarda altlarını sıklıkla kirlettikleri bilinmekle birlikte sizinde kesinlikle altını sürekli değiştirmeniz ve takip etmeniz gerekecektir. Kirli bez yavrunuzda pişik yapabileceği gibi bu durumla karşılaştığınızda pişik kremi uygulayabilirsiniz ama bunun süreklilik arz etmemesi gerekmektedir.
 
Annelerin tedirgin eden göbeğin çevresinin günde 1 veya 2 kez alkollü pamuk ile silinmesi yeterli olacağı gibi zaten 14 güne kadar göbek düşecek ve sorun otomatik olarak ortadan kalkacaktır. Göbeğin düşmesinin ertesi günü banyoya hazır olacak yavrunuzu sıcaklığını mutlaka kontrol etmeniz gereken suyla yıkayabilirsiniz. Gün aşırı banyo yaptırabileceğiniz bebeğiniz su ile temas etmediği günlerde ıslak bezle silinmesi rahatlamasını saplayacaktır. Sabunun evladınızın cildini tahriş edebileceğini unutmamalı ve bebekler için özel üretilen şampuanı ve sabunu kullanmalısınız. Bebeklerin yatma pozisyonları da annelerin hep merak ettikleri konular arasında yer almakla birlikte yapılan araştırmalar yavrunuzun sırtüstü uykuya dalması en güvenli yatış şekli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yavrunuzun uyanık olduğu zamanlarda yüzüstü yatırılması kollarının gelişmesine yardımcı olacaktır fakat mutlaka gözlem altında tutulması konusuna da dikkat çekilmektedir.
 
Bebekler için oda sıcaklığın çok iyi ayarlanması sıcaktan bunalmasını ve soğuktan üşümesine engel olacaktır. Bebekler için ideal ortam sıcaklığını 21 ila 24 derece arasında olmasına dikkat etmeniz sorunlarla karşılaşmanızın önüne geçmenizi sağlayacaktır. Ülkemizde zorunlu kılınan araba koltuğu yeni annelerin en büyük yardımcısı olduğundan kullanışlı ve bilindik bir markanın ürünlerini almanız önerilmektedir. Yeni doğan bebeklerin özellikle ilk haftalarda farklı bulaşıcı hastalıklara yakalanabileceği düşünülerek kalabalık ortamlarda bulundurulmaması gerekmektedir. Halk arasında yaygın bir inanış olan gürbüz çocuğun sağlıklı olacağına kendinizi kaptırmayıp bebeğiniz zayıf diye farklı tedbirler almamanız gerekmekle birlikte dengeli beslenmesine dikkat etmeniz yeterli olacaktır.
 
Yeni doğan bebeklerde ağlama durumu çok fazla karşılaşılacak olup sizin yapmanız gereken karnının tok, altının temiz olduğunu anladıktan sonra yavrunuzu rahatlatmaya çalışacağınız ninni söylemeniz veya onu masaj yaparak sakinleştirmeye çalıştırmanız olacaktır. Bebekler ilk aylık süreçten sonra kendi odasında yatmalı içinizin rahat etmesini istiyorsanız bebek telsizleri ile dinlenmelidir.

 

Hamilelikte Ellerde Uyuşma ve Soğukluk Hamilelikte ellerde uyuşma ve soğukluk neden …

  Hamilelik döneminde anneler çok titiz hareket ediyor. Tabi bazı anne adayları her şeyi …

Küçük çocuklarda kabızlık anneler için en zor günlerdir. Çünkü çocuklar kabız olduğunda …

   Her anne baba muhakkak kendisine yüzlerce kere sormalıdır hayatı boyunca : “Biz mutlu bir …

Kış aylarında annelerin en büyük korkusu çocukların hasta olmasındır.Anneler bu konuda çok …

Bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler Hayat arkadaşınızın ve sizin için yaşamın anlamı …

Hamilelikte mide yanması nasıl geçer ve gebelikte mide yanması nasıl geçer gibi aynı sorunun …

Çocukları obeziteye yönelten davranış biçimleri Çağımızın hastalığı olan obezite çocukluk …

Ateşlenen Bebeğe Müdahale Aileleri en çok endişelendiren durumların başında bebeklerinin vücut …

  Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği Doğum sonrası merak uyandıran konulardan bir tanesi …

Yükleniyor...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları