Sağlıklı bir yıl için 10 öneri
loading...
Yeni yıl için herkesin dilekleri farklı olsa da sağlık her daim listenin baş sıralarındadır. İşte sağlıklı bir yıl için edinmeniz gereken alışkanlıklar...

Yeni yılı sağlıklı bir yaşamın ilk günü kabul edip; diyete girmek, sigarayı bırakmak, spora başlamak gibi kararlar alınsa da bu kararlar genellikle kısa süre sonra rafa kaldırılıyor. Ancak bu kararlardan vazgeçmek yerine onları daha yapılabilir kılmak elinizde. Örneğin; sağlıklı beslenmeyi bırakmak yerine, zaman zaman programı değiştirerek renklendirmek veya sporu gün içine yaymak gibi küçük taktiklerle aldığınız kararları yıl boyunca uygulamak mümkün olabilir. Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu, sağlıklı bir yıl için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

 

1- Uyku düzeni: Aynı saatte yatıp aynı saatte kalkın
Kaliteli bir uyku bağışıklık sistemini güçlendireceği gibi, genç ve zinde bir görünüm de sağlamakta. 7-8 saatlik kaliteli bir uyku hafıza ve beyin sağlığı için de gerekli. Uyku rutini oluşturmak ve vücudun daha kolay uykuya dalması için her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen gösterilmeli. Uyku sorunu yaşayanlar; televizyon, telefon gibi elektronik aletleri yatak odasından çıkarmalı, kafein gibi uyku kaçıran uyaranlardan uzak durmalı, gün içinde şekerleme denilen kısa uykuları azaltmalı veya uyku öncesi germe egzersizleri yapmalı. 

2- İşlenmiş gıdaları tüketmekten vazgeçin
Sağlıklı bir yaşam için beslenme düzeni çok önemli. Diyet kavramı akılda, belli bir zamana kadar devam ettirilen beslenme şeklini canlandırdığı için yeni yılın ilk günü alınan diyet kararı genellikle uzun süreli olmuyor. Bunun yerine sağlıklı beslenme şeklini benimsemek, daha uzun soluklu sonuçlar doğuracaktır. Mevsim meyve ve sebzeleri, tam tahıllı ve lifli gıdalar beslenme düzeninde ön plana çıkarılmalı. Yağlı gıdalar ve yağlı etlerden mümkün oldukça uzak durulmalı, salam, sosis gibi işlenmiş gıdaların kansere yol açabileceği unutulmamalı. 

3- Su içemiyorum diyenler, suyun içine meyve ekleyerek içmeyi deneyebilir
Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ve vücudun bütün fonksiyonları yeterli miktarda suyun içilmesi ile sağlanıyor. 8-9 bardak ya da 1-2 litre su tüketmek günlük su ihtiyacını karşılarken, aynı zamanda ciltte parlaklık sağlar, hazımsızlık, baş ağrısı ve unutkanlığa da iyi gelir. Suyun tadını sevmeyenler ya da mide bulantısı yaşayanlar; suyun içine dilimlenmiş elma, portakal, mandalina gibi mevsim meyveleri veya havuç, kereviz sapı gibi sebzeler koyarak suyu tatlandırabilir. 

4- Haftada 150 dakika yürüyüş
Günlük egzersizler için kapalı salonlar yerine veya kış ayrımı yapmaksızın açık hava tercih edilebilir. Baş, göğüs ve kulak bölgeleri korunarak uygun kıyafetlerle spor yapılmalı. Haftada 150 dakika tempolu yürüyüş yapmak, kilo kontrolü sağlayarak sağlıklı bir görünüme kavuşulmasını sağlarken; oksijen kapasitesinin artmasına, tansiyon kontrolüne, kalp atım hızının düşmesine ve stres atılmasına yardımcı oluyor. Genç yaşlarda yapılan ağır sporların ilerleyen yaşlarda bırakılmasının aşırı kilo alımına neden olabileceği unutulmamalı. Spordan sıkılıp bıkkınlık hissini yaşamamak için egzersizleri gün içine yaymak faydalı olabilir. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, işlerindeki molalarda küçük yürüyüşler ya da germe egzersizleri yapmak, yakın mesafelere yürüyerek gitmek sporu gün içine yaymak için uygulanabilir. 

5-Sağlık kontrollerinizi aksatmayın
Düzenli sağlık kontrolleri ile belirti vermeyen hastalıklar belirlenip önlem alınabilir. Özellikle kilolu bireyler ve hareketsiz bir yaşam sürenler, ilerde diyabet olma riskine karşı kendilerinde insülin direnci olup olmadığına baktırmalı. Sürekli halsizlik ve yorgunluk hissedenler tiroit kontrollerini ihmal etmemeli. Birçok hastalığın erken tanı ile vücutta herhangi bir organ hasarı oluşmadan tedavi edilebildiği unutulmamalı.

6- Tuz ve şekere dikkat!
Günlük şeker ve tuz tüketiminin kontrol altında tutulması, sağlıklı bir yaşam için çok önemli. Kan şekerini hızla yükselten ve hızla düşüren saf şeker ve şekerli besinler yerine; tahıllı ekmek, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmeli. Besinlerin içinde tuz olduğu unutulmamalı, günlük tuz tüketimi sınırlandırılmalı.

7- Sevdiklerinizle zaman geçirin
Stres hormonları bağışıklık sistemine zarar verir. Genç ve sağlıklı kalmak için aile ile ya da sevilen kişilerle daha fazla zaman geçirilmeli. Müzik dinlemek, yürüyüş, masaj ve yoga da stresle mücadelede etkili tercihler. 

8- Sigara ve alkolle vedalaşın
Sigara ve alkol kullanılmamalı. Bırakmak için gerekirse yardım alınmalı. İçeriğinde farklı zararlı maddeler bulunan sigara, vücuttaki tüm sistemleri etkileyerek ölümcül hastalıklara neden olurken, cilt ve vücut yaşlanmasının en önemli nedenlerinden biri.

9- Güneşten faydalanın ama doğru biçimde
D vitamini kaynağı olan güneşten doğru faydalanmak gerek. Güneşli günlerde sabah ve akşamüzeri saatlerinde zamana dikkat ederek güneşlenmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak uygun olmayan saatlerde uzun saatler güneşe maruz kalmak, cilt kanserine neden olabileceği gibi cildin erken yaşlanmasına da yol açıyor.

10- Aşıları aksatmayın
Sağlıklı bir yaşam için enfeksiyon kontrolü çok önemli. Enfeksiyonlarına karşı grip ve zatürre aşısı oldukça etkili bir önlem. Daha önce zatürre geçirenler, bağışıklık sistemini etkileyecek ilaç kullananlarla birlikte karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer hastaları, 65 yaş üzerindeki kişilerin zatürre aşısı olması gerekmekte. Hepatit B, tetanoz ve rahim ağzı kanserlerine karşı HPV aşısı da yetişkinlerin aşı takviminde olması gerekenler...

Yükleniyor...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları